سمینار زمین زمان انسان

هدف از برگزاری سمینار «زمین، زمان، انسان»، ارائه راه کار های عملی، ارزان و طبیعی برای آفرینش تندرستی به معنای حقیقی و برون رفت از بحران سلامت و مشکلات زیست محیطی است.
بحران سلامت: 
امروزه بیش از نیمی از بچه های ۲ تا ۱۵ ساله، دارای رگهای چرب و علائم اولیۀ دیابت هستند که از نشانه های اولیۀ مشکلات قلبی عروقی، دیابت، چاقی (اُم الاَمراض) و غیره است.
به گزارش سازمان بهداشت جهانی تا سال ۲۰۵۰ بیش از نیمی از جمعیت زمین دچار چاقی و بیش از ۷۰% دچار سرطان خواهند شد.
بیماری های قلبی عروقی بعنوان اولین عامل مرگ و میر انسان، فقط در کشور آمریکا هر ۱۷ ثانیه یک نفر را بطور نا بهنگام به کام مرگ می کشد. زنان ۸ برابر بیشتر از سرطان سینه از بیماری های قلبی می میرند، در سال ۲۰۰۸ بیش از ۱۷ میلیون نفر در دنیا از این بیماری جان باختند که مخارج آن بیش از یک تریلیارد دلار شد.
هم اکنون ۵۱۰ میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند، در هر ۱۰ ثانیه یک نفر در جهان در اثر دیابت جان خود را از دست می دهد و دو نفر به این بیماری مبتلا می شوند. به گزارش دکتر اسدالله رجب، رئیس انجمن دیابت ایران، از هر پنج ایرانی یک نفر مبتلا به یکی از انواع دیابت است یا در معرض آن قرار دارد. این بیماری در کشور ما نسبت به کشورهای اروپایی از رشد بیشتری برخوردار است. تعداد بیماران دیابتی در ایران، هر ۱۵ سال سه برابر می شود و سن ابتلا به این بیماری در کشور ما، ۱۵ سال پایین تر از میانگین جهانی است.
براساس آمار سال ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی، ۱٫۶ میلیارد بزرگسال (بالای ۱۵ سال) در جهان اضافه وزن دارند که حداقل ۴۰۰ میلیون نفر از آنان به طور بالینی چاق هستند، با روند فعلی، تا سال ۲۰۱۷ این آمار به دو برابر خواهد رسید و تا قبل از رسیدن به نیمۀ قرن حاضر، بیش از نصف جمعیت جهان مبتلا به بیماری چاقی خواهند شد. امروزه یکی از هر ۱۰ کودک زیر ۴ سال مشکل چاقی دارد و بیماری های حاصل از اضافه وزن، تنها در بریتانیا دو میلیارد پوند در سال هزینه در بر دارد. کشور ما، ایران، یکی از ۱۰ کشوری است که در صدر جدول چاقی در جهان قرار دارند و آمار چاقی در زنان ایرانی بیش از ۲ برابر مردان است.
هیچیک از ما خبر نداریم که واقعاً در چه وضعیتی بسر می بریم.
هم اکنون وضعیت حیات در سیارۀ ما، از تعادل طبیعیِ خود خارج شده و رو به نابودی است، ما لحظه به لحظه به مرز یک بحران سهمگین نزدیک می شویم، نکتۀ حیرت انگیز این است که هیچگونه اقدام مؤثری، از سوی نهادها، سازمانها و دولتها برای آگاه کردنِ مردم، ارائۀ راه کار عملی و حل مسئله صورت نمی گیرد.
هدف این سمینار ایجاد نگرانی و ترس نیست، بلکه آگاهی دادن و عطفِ توجهِ شرکت کنندگان به موضوعی حیاتی است، که علی رغم اهمیت ویژه اش، مورد بی توجهی قرار گرفته است، و همچنین آموزش روش های عملی، ساده و ارزان برای پیشگیری و درمان بیماری های فراگیر و صعب العلاج مانند: انواع سرطان، مشکلات قلبی عروقی، دیابت، چاقی، پوکی استخوان، ناتوانی جنسی، امراض سیستم ایمنی از جمله اِم اِس و . . . است.
مشکلات زیست محیطی: 
جمعیت زمین پس از ده هزار نسل به بیش از دو میلیارد نفر رسید (۲٫۳ میلیارد نفر در سال ۱۹۴۵میلادی) و فقط در طی دو نسل اخیر، به ۶٫۴ میلیارد نفر یعنی حدود سه برابر (سال ۲۰۰۵) و در نوامبر سال ۲۰۱۱ به ۷ میلیارد نفر رسید، با این روند، تا نیمۀ قرن حاضر (سال ۲۰۵۰)، جمعیت زمین، از ۱۰ میلیارد نفر خواهد گذشت، یعنی هم اکنون رویدادی بسیار متفاوت در حال وقوع است.
چرخه های زیستی، شامل بسیاری از تعاملات نزدیک میان موجودات زنده گوناگون اند که در کل، تعادل موزونی را در طبیعت بر قرار می سازند، ما تا کنون حدود هشتاد در صد از این هماهنگی را از بین برده ایم. یکی از هر ۴ پرنده و یکی از هر ۳ دوزیست در معرض نابودی قرار دارند و گونه های زیستی، هزار برابر سریعتر از میزان طبیعی، در حال انقراض هستند. ماهی ها در سه چهارم از مناطق ماهی گیری جهان به اتمام رسیده و به کلی شکار شده اند، چون مجالی برای تولید مثل نداشته اند. سی درصد از تپه های مرجانی در دریا ها ناپدید شده اند که حلقه ای ضروری در زنجیر زندگی هستند و زندگیِ تقریباً تمام گونه های ماهی به آنها بستگی دارد. از طرف دیگر، جنگل زدایی، که اولین قدم در دامپروری است، منجر به نابودی جنگلها و خاک حاصلخیز شده است، خاکی که هر یک اینچ (۲٫۵ سانتی متر) از ضخامت آن، طی پانصد سال تشکیل شده و برای ترمیم و باز سازی به زمان زیادی نیاز دارد. در حال حاضر ۱۳ میلیون هکتار از جنگلها هر ساله نابود می شوند. محصولاتی که با خاک، آب و هوای خاص سازگار بوده اند جای خود را به سود بخش ترینِ محصولات و آسانترینِ آنها برای حمل و نقل داده اند و به این ترتیب سه چهارم تنوع محصولی، که در طول هزاران سال توسعه یافته بود، نابود گردیده است. 
تا قبل از پایان این قرن، استخراج بی رویه از معادن، تمام ذخایر سیاره را به اتمام می رساند، حتی آب آشامیدنی به مقدار کافی نخواهد بود، منابع آب فسیلی نیز رو به اتمام است، برفهای دائمی و یخچالهای طبیعیِ هیمالیا که منبع بزرگترین رودهای آسیا هستند و زندگی ۲ میلیارد انسان به آنها وابسته است، در حال ذوب شدن و عقب نشینی هستند، بیش از چهل درصد از کلاهک یخی قطب شمال ذوب شده است، یخهای گرینلند که از منابع مهم آب شیرین سیاره هستند به سرعت در حال ذوب شدن می باشند. اکثر اقلیم شناسان بر این باورند که بیشتر جنگ های آینده بر سر آب و غذا خواهد بود. بیماری، مهاجرت، درگیری و جنگ در سطوح بالای اقتصاد جهانی و سیاست گذاری های کلان بین المللی تا سطوح منطقه ای و درون کشوری اجتناب ناپذیر خواهد بود. نهایتاً، گرمایش جهانی، که بزرگترین تهدید برای حیات در سیارۀ زمین به شمار می رود، با وجود راه حل های علمی، اقدامی در جهت توقف آن صورت نمی گیرد.
آیا می دانید که راه کار های عملی، ساده و ارزان، برای آفرینش تندرستی به معنای حقیقی و برون رفت از بحران سلامت و حل مشکلات زیست محیطی وجود دارد؟
خوشبختانه هنوز فرصت داریم، با وجود اینکه اغلب چرخه های زیست محیطی در سیارۀ ما دچار اختلال شده و یا از هم گسسته اند، هنوز از مرحله غیر قابل بازگشت گذر نکرده ایم.
بیشتر ما از روبرو شدن با نابسامانی و خطر، بویژه هنگامی که بسیار بزرگ انگاشته شود، خودداری می کنیم و بجای بهبود بخشیدن به اوضاع، از خود می پرسیم: مگر ما چقدر می توانیم اثر مثبت داشته باشیم و دگرگونی بیافرینیم؟ و گاهی اوقات نیز، آن زمینه را کلاً نادیده می گیریم، که این، فقط وضع را بدتر می کند. کارایی و تأثیر گذاری ما هر چه باشد، میزان توانایی های نهفتۀ مان، بیش از آن است که می پنداریم. توانایی ما در پرورش عادتها و روش های جدید، عملاً بی پایان است.
شاید نتوانیم تصور کنیم که رویکرد و عملکرد هر یک از ما چه تأثیر شگرفی بر جهان پیرامونمان می گذارد. پس بجای نگران شدن، ترسیدن و یا نادیده گرفتن، از راه کارهای درست بهره می گیریم و به یک خوش بین تمام عیار تبدیل می شویم و باور می کنیم که هر یک از ما، می توانیم، در بهبود وضعیت حیات در سیارۀ زمین، نقشی بسزا ایفا کنیم و همواره به یاد داریم، که بارز ترین و پایدار ترین رفتار انسانهای مؤثر، عمل گرایی است.

این سمینار، دعوتی است، برای یک همیاری و جنبش همگانی، به سوی هماهنگی با طبیعت و قوانین هستی، آفرینش تندرستی و نجات حیات در سیارۀ زیبایمان، زمین.